آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۸۹۴۲
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ساعت ۱۵:۴۳
رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان مانه و سملقان:

۳نفر از معلمان شهرستان مانه و سملقان بر اثر کرونا فوت کردند/ایجاد مشکلات روحی و روانی در دانش آموزان تحت تاثیر شرایط کرونا

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان مانه و سملقان با بیان اینکه معلمان همچون کادر درمان در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند، گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در شهرستان تاکنون 3 معلم بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند.
3نفر از معلمان شهرستان مانه و سملقان بر اثر کرونا فوت کردند/ایجاد مشکلات روحی و روانی در دانش آموزان تحت تاثیر شرایط کرونا,

به گزارش خبرنگار عصر اترک از مانه و سملقان، محسن روحانی، رئیس اداره آموزش و پرورش مانه و سملقان درنشست خبری گفت: همزمان با شروع بحران کرونابه دلیل شرایط پیش بینی نشده حوزه آموزش و پرورش بیشترسین آسیب را دید و مجبور به فعالیت چندبرابری شد.

 

وی با بیان اینکه در ابتدای شیوع ویروس به دلیل فراهم نبودن زیرساخت های آموزش مجازی، مدارس به صورت حضوری و نیمه حضوری برگزار می شد، افزود: آموزش پرورش به سرعت نرم افزار خاص آموزش طراحی کرد و در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار داد و در مناطقی که دسترسی به اینترنت و سامانه شاد فراهم نبود، راهبران و مدیران آموزشی به صورت چاپ درسنامه ها آموزش ها را ارائه می دادند.

 

روحانی در خصوص معلمانی که در دوران کرونا جان باختن گفت: در ایام کرونا سه نفر از معلمان را ازدست دادیم چراکه معلمان نیز همچون کادر درمان در خط مقدم آموزش از هیچ کوششی دریغ نکردند گاها یخچال خانه هایشان را تخته اموزش کرده و حیاط منزل را حیاط مدرسه کردند و از هیچ کوششی در راه آموزش دریغ نکنند.

روحانی تصریح کرد: تعداد کل آموزشگاه ها در سطح شهرستان 287 عدد واحد است و 2 هزار و 25 فرهنگی در این آموزشگاه ها به 22 هزار و 159 دانش آموز ارائه خدمت می کنند.

وی ادامه داد: در مقطع ابتدایی 13 هزار و 827، متوسطه یک 5 هزار و 151 دانش آموز و در مقطع متوسطه دوم 3 هزار و 131 دانش آموز مشغول به تحصیل هستند. .

 روحانی با بیان اینکه بیشترین کمبود معلم در مقطع ابتدایی است، گفت: در آزمون استخدامی گذشته 21 نفر برای این مقطع جذب شده اند در حالی که کمبود نیرو در شهرستان بسیار بیشتر از این تعداد است بطوری که برای جبران کمبود معلم در برخی از مدارس روستایی معاون آموزشی بکارگیری نشده اند.

وی افزود: خوشبختانه با همراهی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و پیگیری محمد وحیدی، نماینده استان در مجلس شورای اسلامی تبدیل وضعیت نیرو های حق التدریس به پیمانی انجام شد و با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدماتی که جذب شرکت های خصوصی شده اند بخشی از کمبود نیرو جبران می شود.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان مانه و سملقان در خصوص هدایت تحصیلی دانش آموزان اظهار کرد: هدایت تحصیلی چند سالی در آموزش و پرورش اجرا شد  وقرار شد از متوسطه یک در پایه نهم انجام بگیرد  و به واسطه این هدایت تحصیلی مشاوران را به این امر اختصاص دادیم تا بتوانند دانش آموزان را هدایت کنند و رشته و شغل اینده از همین پایه مشخص کنند.

وی با تاکید بر اینکه در کنار رشته های نظری، رشته های فنی حرفه ای و کار و دانش  باید مد نظر قرار گیرد ، گفت:  اقبال اولیا به سمت رشته های نظری و تجربی بوده و طی سال های اخیر به دلیل جذب در دانشگاه فرهنگیان اقبال به سمت رشته انسانی نیز رفته ولی رشته های فنی حرفه ای و کار و دانش عملا در ردیف های آخری قرار دارند که دانش آموزان به آن رجوع می کنند.

روحانی در خصوص وضعیت مدارس نیز اظهارکرد: در شهرستان مدارس خشتی و گلی جمع آوری شده ولی تعدادی از این  مدارس تخریب شده و مدارس کانکسی در حال حاضر جایگزین آن شده که نیاز به ساختمان های جدید داریم که جایگزین شود.

وی خاطرنشان کرد: در سطح شهر آشخانه، 12 مدرسه چرخشی داریم و این به معنای کمبود 12 مدرسه است.

وی در خصوص سرانه مدارس و بود جه های مربوطه گفت: بخش زیادی از بودجه آموزش و پرورش صرف تامین حقوق همکاران می شود و با توجه به محدودیت بودجه، لزوم نگاه ویژه به این وزارت خانه احساس می شود.

روحانی تاکید کرد: هزینه حامل های انرژِی، هزینه های تعمیرات و تجهیزات و هزینه نگهداری و هزینه تشویقی به دانش آموزان باعث شده که همه مدارس با کمبود بودجه مواجه شوند و مدارس مجبورند در جلسات انجمن اولیا به کمک خیرین و اولیا به صورت اختیاری بخشی از این کمبود را جبران کنند.

این مقام مسئول در خصوص اثرات و آسیب های دور بودن دانش آموزان از فضای مدرسه گفت: در ایام کرونا ترک تحصیل های نامحسوس و پرخاشگری ها و حتی اعتیاد به گوشی و فضای مجازی را شاهد بوده ایم و  همچنین به دلیل عدم تخلیه روانی- هیجانی، با آسیب های روانی زیادی روبه رو بوده ایم بطوری که حداقل در ماه یکی دو مورد  اقدام به خودکشی و خود زنی گزارش می شود.

 روحانی در خصوص هفته معلم گفت: به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا برنامه های این هفته به صورت مجازی و آنلاین برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی اخبار سمنگان